SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK

image21

POLİÜRETAN ISI SES YALITIMI

 Poliüretan Nedir?

 Özellikleri Nelerdir?  

Poliüretan ürünlere aynı zamanda üretanlar da denilebilmektedir. Köpüğe görünüşünde, lastiğe benzeyen bir maddedir. Poliüretan kabartma bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimer olup esnek, sert ve dayanıklı bir izolasyon malzemesidir. İlk kez Alman bilim adamı Otto Bayer tarafından 1937 yılında sentezlemiş bir ısı yalıtım malzemesi olan Poliüretan uygulama kolaylığı ve uzun ömürlü olması sebebi ile tercih edilen bir izolasyon malzemesidir.

Poliüretan Özellikleri

Yüksek basınçla püskürtülerek uygulanan yalıtım sistemidir. Uygulama mobil sistem ile gerçekleştirilir.

Esnek ve esnemeyen, sert bir izolosyon malzemesidir.

Dayanıklı ve yüksek performanslı yalıtım malzemesidir.

Düşük ısı geçirgenliği bulunmaktadır.

Oldukça hafif ve uzun ömürlüdür.

Uygulanacak alana göre kalınlığı ve ölçüleri belirlenir.

Ek yeri bulunmayan kaliteli bir yalıtım sistemidir.

Kısa zamanda büyük alanlara uygulama yapılabilir.

Sık tercih edilen ekonomik yalıtım sistemidir.

Kolay şekil alabilen, boyanabilir ve uygulama kolaylığı sebebi ile en çok tercih edilen izolasyon malzemelerindendir.

Poliüretan malzemeler anti-bakteriyel, ısıya, neme ve her türlü hava şartlarına dayanıklı olmaları ve bunların yanı sıra çevre dostu ürünler olmaları nedeni ile de sıkça tercih edilir. image22

Sıcak Soğuk Geçirmez!

Sprey Poliüretan Köpük Uygulaması yüksek basınçla püskürtüldüğünden en ufak gözenekleri dahi doldurulur. Sıvı olarak püskürtülen poliüretan saniyeler içinde reaksiyona girer, genişler ve sertleşir. Ek yeri olmayan, ısı köprüsü oluşturmayan ve sızdırmazlık sağlayan bir yalıtım sağlanır. Isı iletkenlik değeri 0.017 olup en iyi yalıtım malzemesidir. Sıcak ve Soğuğa karşı mükemmel çözüm sağlar .

Ses Geçirmez!

Sprey Poliüretan Köpük Isı Yalıtım Uygulamasının ses geçirmeme özelliği de vardır.

Su Yağmur Geçirmez!

Sprey Poliüretan Köpük Isı Yalıtım Uygulaması suya karşıda dirençlidir.image23

Mekanik özellikleri:

Basma dayanımı: Poliüretan basma dayanımı en yüksek malzemelerden biridir.Malzemenin toplam kalınlığının %10 u kadar bir deformasyon oluşuncaya kadar direnç gösterdiği basma dayanımı=516 kpa=5160 kg/kuvvet/m2 dir.

Esneklik modülü: 160kg/m3 yoğunluğundaki Poliüretanın esneklik modülü 3000-3500 kpa olarak test edilmiştir.

Yangın dayanımı:

Poliüretan, eski  Avrupa normlarına göre B2 yeni Euroup Norm klasifikasyonununa göre ise E yangın sınıfına ait bir üründür.(zor alev alan malzeme) Bu klasifikasyon EN 13501-1 olup, bu standartın tescili için yapılması gereken testler TS EN İSO 11925-2 metoduna göre belirlenmiştir. Firmamızın yangın test raporları bu standartlara uygun olarak tescil edilmiştir.

Donma çözülme dayanımı: 20 C ile -20 C arasındaki hava şartlarında yapılan donma çözülme deneylerinde malzemenin ani ve kısa süreli ısı değişikliklerinden hiçbir şekilde etkilenmediği gözlenmiştir.

Sorular :


1 – Poliüretan Sprey  püskürtme Köpük  Uygulaması  ömrü kaç yıl sürer ?

Püskürtme poliüretan köpük uygulaması, kalite kontrol ve ısı yalıtım ürünlerindeki önemli özelliklerini 20 yıl sonra korumaktadır. Sprey Poliüretan köpüklerin toplam ömrünün 80-90 yıl olduğu tahmin edilmektedir.

2 – Uygulamanın yapıldığı dairenin tavanında yaz aylarında nem, ıslaklık olur mu ?

Püskürtme poliüretan uygulaması nem, nem, mantar oluşumunu önlemek için uygulanan bir malzemedir. Olayların nedeni sıcaklık farklılıklarıdır. Tavanların binalar üzerine kalıplanması, açık hava terasının su izolasyonu yapılmasının bir diğer nedeni. Yağmur ve kar suları terasta uzunca bir süre beklemekte ve su kaçakları, nem, küf, korozyona neden olmaktadır. Poliüretan sprey uygulaması sonrasında böyle bir problem yoktur.

3– Poliüretan Sprey Uygulamasının Fiyatları Nasıldır  ? Nasıl belirlenir.

Sprey poliüretan fiyatları aşağıdaki fiyat teklifi bölümünden mail atarak öğrenebilirsiniz. Uygulamanın yapılacağı alanın keşifiyle belirlenir.

POLİÜRETAN ENJEKSİYON SU YALITIMI

image24

 

Poliüretan enjeksiyon genel olarak, metro tünelleri, bodrum, sığınak, asansör kuyusu, temel, perde duvar, yer altı sularını tersi yönden gelen suyun durdurulması için geliştirilmiştir. Poliüretan enjeksiyonlar esnek yapıda suyla temas halinde hızlı reaksiyon gösteren kapalı hücre yapısına sahip su izolasyon köpüklendir. Yer altı sularının geldiği kılcal çatlakları ve boşlukları doldurarak mükemmel su izolasyonu sağlar, bu sayede su izolasyonu toprak altı ve yer altı sularına müdahale imkanı sağlar.

Poliüretan Enjeksiyon çeşitleri sıvı akışkan olanlar çatlakların doldurulması için kullanılmaktadır. Yoğun olan poliüretan enjeksiyonlar ise dilatasyon ve benzeri boşlukların doldurulması amacıyla kullanılmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon Nasıl Uygulanır?

 Poliüretan enjekte etmek için motorlu veya hidrolik yüksek basınçlı makine olması gerekmektedir. Daha sonra Poliüretan sıvı izolasyon maddesi uygulama öncesi suyun olduğu beton yüzeyler belirlenir, beton ve çatlak alanların takibi eşit oranda ortalama 30 cm aralıklarla betona 45 derece eğik olarak paker dübellerin takılması için delikler açılır. Sonrasında delikler hava basılarak temizlenir, sonrasında çelik paker dübeller çakılarak sızdırmazlık contaları içerde sıkışacak oranda cıvata başından sıkılır, sonrasında enjeksiyon yapılmak üzere paker başlıklarına nozul takılır ve basınçlı şekilde Poliüretan Enejekte edilir. Enjekte edilen Poliüretan diğer dübel deliklerinden gelene kadar gönderimine devam edilir. Bu şekilde devam edilerek tüm dübeller ve sızıntıların geldiği noktalar doldurulur. 

Özellikleri


  • Enjekte edildikten sonra su ile reaksiyona girerek şişer.
  • Genel olarak iki bileşenden oluşur.
  • Tek kompenat haline getirilerek kullanılabilir.
  • Sıvı olduğundan tüm çatlakları doldurur.
  • Su ile temas halinde sıvı halinden yaklaşık 15 katı genleşir.
  • Reaksiyon hızı (köpük oluşumu), reçine karışımı arttırılarak arttırılabilir.
  • Esnektir çatlak ve boşluk içerisinde çalışabilir.